Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sztárok, akik bullying áldozatai voltak az iskolában. Mit tettek ŐK a bullying ellen?

Ha azt gondolod, másnak könnyű, másnak nem kell azon a tortúrán keresztülmenne, mint nekem..., tévedsz! Teljesen mindegy, hogyan és milyen okból vagy módszerekkel élnek vissza a türelmeddel, van remény! Nagyon sok olyan sztár van, akinek szintén része volt iskolai megfélemlítésben, most mégis boldog és sikeres emberek.

Christian Bale – Még Batmannak is része volt iskolai bullyingban, de túlélte a támadásokat. Gyermekkorában, amikor Angliában járt iskolába, rendszeresen megverték.

Christian Bale 

Megan Fox – Ma a szórakoztatóipar egyik legkelendőbb sztárja, de többször kellett az irigységgel és az általa generált kiközösítéssel szembesülnie a középiskolában. Ő is túlélte.

Megan Fox

Jason Segal – Annak ellenére, hogy ünnepelt kosárlabdázó és közösségi vezető, rendszeresen próbára tették a középiskolában. Egy csapat gyerek egyszerűen ráugrott és rendszeresen elverte.

Tom Cruise – Cruise arról beszél, hogy az iskolában mennyire képtelen volt akár szóban kiállni magáért vagy ököllel megvédenie magát. A vége mindig az lett, hogy jól megverték azért, mert soha nem ütött vissza. Ő ezt nem sajnálja, és köszöni szépen, megvan. Túlélte a bullyingot.

Steven Spielberg – Tonnaszámra söpri be az Oscarokat és más díjakat, de a Lincoln vagy az ET, a Földönkívüli rendezője még ma is emlékszik arra, hogy gyerekkorában különböző okokból folyton cikizték. Nem volt elég, hogy az iskola zenekarában klarinétozott, és emiatt “jófiúnak” bélyegezték, származása miatt is sokszor csúfolták és megszégyenítették.

Demi Lovato – Lovato számtalanszor kapott megalázó, bántó és gyűlölködő, sőt, gyűlöletszító üzeneteket online profiljára. Az ellene indított támadások vezettek oda, hogy vagdosni kezdte a testét. De éppen ez a belső feszültség szolgált segítségül ahhoz, hogy elkötelezett aktivista váljon belőle és a megpróbáltatások miatt éledt empátiát és szenvedélyt színészi és énekesi karrierben kamatoztassa. Ő is túlélte a bullyingot!

Winona Ryder – Rydernek nem volt szokásos gyerekkora. Egy hippi kommunában nőtt fel, és sokan még színésznőként is minimum azt gondolják róla, hogy “fura”. Egy alkalommal – már felnőtt színészként – egy járókelő az utcán nyilvánosan elátkozta és úgy összeverte egy kávéház előtt, nem messze az otthonától, hogy össze kellett varrni a sebeit.

Winona Ryder

Brittany Snow – Talán ez a legdurvább történet: Egy “rajongója” őt és barátját több üzenetben felszólította, hogy öljék meg magukat. A kitartó megfélemlítés hatására Snow barátja végül öngyilkos lett. Valószínűleg még hosszú időbe telik, amíg a színésznő túljut a traumán.

Lady Gaga – Eredeti nevén Stefani Germanotta, művészi, néha extremitásba hajló öltözködése miatt a közösségben a “szörnyecske” gúnynevet érdemelte ki. Gaga büszkén azonosult a rágagasztott torzszülött-karakterrel, időközben pedig profi zenész lett. Felnőtt fejjel azt vallja, hogy ezek az események járultak hozzá a leginkább, hogy felismerje a tehetségét, hogy ő más, mint a többiek, és hogy megtanulta szeretni önmagát. “Born This Way” címmel nemcsak egy dalt írt, hanem egy kampányt is indított az iskolai bullying ellen.

Lady Gaga

Jessica Alba – A középiskolában olyan mértékben kiközösítették a többiek, hogy többször be kellett mennie a szüleinek az iskolába, neki pedig rendszeresen a tanári szobában kellett megennie az ebédjét, hogy az ebédlőben elkerülje a rá váró ellenséges csapatot.

Jessica Alba

Dan Savage újságíró elindította az “It Gets Better” (Egyre jobb lesz) kampányt, amelynek oldalán a tizenévesek több ezer olyan felnőtt videóját nézhetik meg, akik sikerrel túlléptek a megfélemlítésen. Az oldalon megtalálható Tim Gunn, Hillary Clinton, Kathy Griffin, Kevin Bacon és Barack Obama amerikai elnök videója is. Mindegyik videónak ugyanaz az üzenete: habár a bullying szörnyű, és nagyon sok ember esik át nehéz időszakon miatta, de túlélhető, és akinek sikerül túllendülnie rajta, az megerősödik és jobb ember válik belőle.

Nézd meg, mi a sztárok üzenete a bullying ellen, hogyan lettek úrrá a nehézségeken!

Neked is van pozitív bullying-történeted? Oszd meg itt, küldd be email címünkre vagy a Facebook-ra!

0 Tovább

Kövér vagy sovány: mindegy! A fizikai megjelenés miatti megszégyenítés lúzerség...

Az edző az iskolafolyosón jól hallhatóan azt mondja a kollégájának: „megint egy dundi, akinek annyira fontos a hasa ...”, a kollégája pedig egyetértően grimaszol... Ehhez hasonló sztorikat oszt meg Sam Thomas, a Férfiaknak (is) Lehetnek Táplálkozási Nehézségeik (Men Get Eating Disorders) blog alapítója, egyenjogúsági aktivista, aki szerint mindegy, hogy túlsúlyos vagy alultáplált vagy, az emberek időről időre keresetlen megjegyzéseket fűznek a megjelenésedhez és ezt nem röstellik az orrodra is kötni. Mindemellett ezek a problémák nemcsak a lányokat vagy nőket sújtják: a férfiaknak ugyanúgy megvan a maguk testkép- és súlygondjai.

Sam Thomas, Digital Heroes Award, 2010
Sam Thomas átveszi a Digitális Hős Díjat, 2010

Sam Thomas, aki 2010-ben elnyerte a Digitális Hős Díjat (Digital Heroes Award) elmondja a saját sztoriját is: gyerekkorában számtalanszor volt csúfolás és nevestég tárgya az iskolában, parókaszerű haja és „lányosan puha” vonalai miatt. Később elkezdett edzőterembe járni, egészségesen étkezni, és önmagához képest mára megizmosodott, de teste továbbra sem acélkemény, így a „puhatestű” jelzőt továbbra is időről időre megkapja.

Napjainkban a „soványság” éppolyan beszédtémává nőtte ki magát, mint a „kövérség”, és ha nem emeljük fel a szavunkat ellene, akkor tetszik vagy sem, erősítjük a fizikai megjelenés miatti megszégyenítők táborát. (Az angolban a jelenséget a „body shaming” terminológiával illetik.) Sam Thomashoz csatlakozva Emma Woolf, író és televíziós személyiség azt javasolja, hogy ideje a testszégyenítésről áttérni az egészséges életmód és a vele járó örömök promotálására. Nincs értelme tagadni, hogy a kinézet meghatározó az első benyomás megformálásában, és hogy ez a benyomás gyakran megpecsételi emberi kapcsolatainkat. Munkafelvételi beszélgetésen, iskolában feleléskor, vizsgán, de akár vásárláskor a szupermarketben is folyamatosan ítéletet alkotunk egymásról, elsősorban a testsúlyunk és külső megjelenésünk alapján. Ez anélkül történik, hogy megismernénk egymást, és néha anélkül, hogy legalább megszólalnánk. „Ezzel nem a gondolatszabadságot kívánjuk korlátozni – mondja Thomas –, magában mindenki azt gondol, amit akar. De nem kell mindent ki is mondani azonnal. Gondolkodjunk, mielőtt a fizikai megjelenés alapján beskatulyázunk valakit vagy sértő megjegyzéssel illetjük. Mi sem vagyunk mindig a legjobb formánkban és lássuk be, csak abból gazdálkozhatunk, ami megadatott. Az edzőnek üzenem, hogy máskor jobban tenné, ha elszámolna tízig, mielőtt megszólal, és nem hagyná, hogy az egója vagy a kockahasa beszéljen helyette.”

Az eredeti cikket itt olvashatod. 

0 Tovább

Monica Lewinsky előadása az online megszégyenítésről

Monica Lewinsky az 1998-as Fehér Házbeli történések óta most lép újra nyilvánosság elé. Saját bőrén tapasztalta az online pletyka megsemmisítő erejét. Az online megfélemlítés, bántalmazás, zaklatás megelőzésére, a szemlélődő szerepből való kilépésre szólít fel.

A videó itt tekinthető meg. 

0 Tovább

Ellouise története: a közösségi megfélemlítés visszafordítható

Az alábbi videót a 15 éves Ellouise készítette. Ellouise-t az általános iskolai évektől kezdve nyilvános közösségi megaláztatások érték. Az ok: “gyenge”, “kövér”, “emós”, “idétlen”, “haszontalan”... Ebben a "cetlis" videóban elmeséli, hogyan próbált meg kilépni a bántalmazásból: az önutálat és az önkárosítás egyáltalán nem vezetett eredményre. A bántalmazások miatt képtelen volt koncentrálni, még iskolapszichológushoz is elment, de önmagában az, hogy saját hozzáállásán változtatott, a helyzetet nem szüntette meg. Végül már iskolába sem volt hajlandó járni. Úgy érezte, hogy szülei sem értik meg, de legalábbis nem voltak képesek helyzetén változtatni. Ezen a többszöri iskolaváltás sem segített. Továbbra is kapott megfélemlítő, sőt, a halálát kívánó üzeneteket. Mígnem a közösség elkezdett támogatóan fellépni. Ehhez az kellett, hogy az online közösségből egyvalaki kiálljon mellette. Azt, aki először posztolt támogató üzenetet Ellouise-nak, hamarosan egyre többen kezdték követni. Végül a lánynak több mint egymillió látogatója lett a Facebookon és a Youtube-on: az emberek pozitív megjegyzéseket küldtek neki képek és saját készítésű videók formájában.

Ellouise ebben a videóüzenetben elmondja, hogy senki sem érdemli meg, hogy így bánjanak vele. Ha bántalmaznak vagy megfélemlítenek a többiek, keress szakértő segítséget, vagy fordulj olyan személyhez, akiben teljes mértékben megbízol. „Hidd el, szeretnek téged! Bármi történik, ne veszítsd el a reményt.” 

Ellouise videója ezen a linken érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=04eWltMszDM

0 Tovább

Anti-Bullying Blog

blogavatar

Ez a blog azért jött létre, hogy megoszd a történetedet. Pozitív sztorikat várunk, amellyel megmutathatod a világnak, hogy minden támadó magatartást vissza lehet fordítani, minden emberi kapcsolatot helyre lehet állítani, minden közösségben vannak támogató emberek. Hogyan segítesz te másoknak?

Utolsó kommentek